Prirodzené metódy regulácie počatia

Metóda

Princíp (príp. nevýhody)

Dojčenie (spôsobuje vylučovanie hormónov, kt. odďaľujú ovuláciu)

Odďaľuje ovuláciu, ale jej nezabraňuje

Sledovanie teploty (ovulácia vyvoláva zvýšenie bazálnej teploty)

Zdržanie sa pohlavného styku počas ovulácie (v prípade snahy o oddialenie počatia).

Rytmus (Určovanie plodných dní pomocou matematických/štatistických výpočtov; dnes aj pomocou mobilných aplikácií)

Zdržanie sa pohlavného styku počas dní určených ako plodné (v prípade snahy o oddialenie počatia). Vyžaduje si pravidelný cyklus a/alebo veľmi dlhoročné meranie.

Ovulačná metóda (Billingsova) (metóda určujúca plodné/neplodné dni v každom cykle hlavne podľa hlienu krčka maternice)

Vyžaduje si veľkú zodpovednosť a pozorné sledovanie hlienu. Zdržanie sa pohlavného styku počas plodných dní (alebo naopak v prípade snahy o otehotnenie). Podporuje dialóg páru.

Symptotermálna metóda (kombinácia rôznych prvkov – sledovanie teploty, hlienu)

Vyžaduje si veľkú zodpovednosť a pozorné sledovanie hlienu a bazálnej teploty. Zdržanie sa pohlavného styku počas plodných dní (alebo naopak-v prípade snahy o  otehotnenie). Veľmi bezpečná metóda, ak sa správne používa.

1Inšpirácia podľa Bioetiky pre všetkých, Ramón, L.L.

 

Prečo nie sú dobré umelé regulácie počatia?

Odkazy na organizácie venujúce sa prirodzeným metódam plánovania rodičovstva:

Liga pár páru

Billingsova ovulačná metóda

Craihtonov model

 

Reprodukčný systém ženy a plánovanie rodičovstva

Prirodzenou súčasťou vyučovania o pohlavnej identite môžu byť informácie z biológie i psychológie o reprodukčnom systéme ženy. Pri vyučovaní o cykle ženy je vhodnejšie vyučovať dievčatá a chlapcov oddelene. Ak to nie je možné, treba zdôrazniť, že aj muž má poznať cyklus ženy kvôli tomu, aby žene lepšie rozumel, vedel s ňou vhodne komunikovať, aby v manželskom vzťahu poznal nálady ženy a rozumel im, a v neposlednom rade, aby poznal plodné dni svojej manželky, aby spolu mohli plánovať svoje rodičovstvo.

Reprodukčný systém muža aj ženy sa skladá z vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov. Pohlavie je geneticky určené dvoma pohlavnými chromozómami – X a Y (22 somatických chromozómov a 1 pohlavný – ženský X, mužský Y) v okamihu počatia a nedá sa v priebehu života už nikdy zmeniť.

Prečo je dôležité pre dievča, pre ženu, aby poznala svoj cyklus?

  • Poznať a prijať seba. Ak chceme rozumieť druhým ľuďom a vedieť ich prijímať, musíme najprv poznať, prijať, ale aj ľúbiť seba. Na sebapoznaní a sebaprijatí môžeme potom budovať: vieme, v akej oblasti máme na sebe pracovať, čo sú naše slabé stránky, ktoré máme minimalizovať alebo obrátiť na dobré a naopak, ktoré dobré vlastnosti či dary máme rozvíjať („vyrovnať krivé chodníky, každý kopec nech sa zníži a dolina vyrovná“, porov. Lk 3,5)

  • Rozumieť svojim náladám. Pre dievča, ženu, ale aj jej partnera je dôležité predvídať výkyv nálady pod vplyvom hormónov, prípadne tomu vedieť predchádzať alebo prispôsobiť program (pokiaľ je to možné).

  • Poznať svoju plodnosť. V manželstve je dôležité, aby obaja partneri poznali plodné dni ženy, aby tak mohli spolu plánovať rodičovstvo.

Spermatogenéza (tvorba mužských pohlavných buniek) – plodné obdobie muža prebieha po celý život (od puberty, resp. od prvej polúcie) do konca života, pričom denne sa vytvorí 200 – 400 miliónov spermií. Životnosť spermií je okolo 24 – 48 hodín.

Fertilné obdobie u ženy trvá od prvej menštruácie po menopauzu (cca od 12. – 14. roku života do 45. – 50. r., tj. cca 30 – 35 rokov), pričom každý mesiac dozrieva len jedno vajíčko (zriedkavo viac), tj. mesačne sa uvoľní len jedna pohlavná bunka. Za celý život tak v ženskom organizme dozreje okolo 450 – 500 folikulov. Po vypudení vajíčka z folikulu vajíčko žije asi 70 hodín, ale schopnosť oplodnenia väčšinou stráca po pár hodinách.1

Reprodukčný systém ženy má cyklický charakter, hoci vedecké výskumy hovoria o určitých cykloch (nielen vylučovania hormónov) aj u mužov2. Hovoríme o cirkadiánnych a annuálnych rytmoch.



Mesačný cyklus ženy

  1. Menštruačný cyklus začína menštruačným krvácaním

(1. – 5. deň cyklu). Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, povrchová vrstva sliznice maternice sa vylučuje von z tela: z tela odchádza pošvou vylučovaná sliznica, neoplodnené vajíčko a menštruačná krv.

  1. Folikulárna (alebo predovulačná) fáza – 6. – 11. (-13.) deň:

MATERNICA: dochádza k obnove sliznice v maternici a k rastu slizničného epitelu (výstelky), ktorý sa pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka.

VAJEČNÍKY: vďaka ženskému pohlavnému hormónu (estrogénu) dozrieva folikul, z ktorého sa uvoľní vajíčko (výnimočne viac vajíčok).

Obdobie folikulárnej fázy (cca 6.-11. deň cyklu) môže variovať. Cyklus môže byť tak kratší alebo dlhší.

  1. Ovulačná fáza (cca 14. deň): Tesne pred ovuláciou (asi 16 hodín pred) dochádza k 6 – 10 násobnému zvýšeniu luteinizačného hormónu (LH) a zároveň k miernemu poklesu bazálnej teploty (dôležité pre prirodzené metódy plánovania rodičovstva). Počas ovulačnej fázy dochádza k uvoľneniu vajíčka z vaječníka, ktoré je pripravené na oplodnenie. Sliznica maternice je v tejto fáze bohato presýtená a pripravená prijať oplodnené vajíčko. Keď dozreté vajíčko opustí vaječník, putuje vajíčkovodom ďalej do maternice. Táto fáza je dôležitá pre ženy ktoré chcú otehotnieť, pretože ak v tejto fáze vajíčko splynie s mužskou spermiou, zvyčajne žena otehotnie. (Otehotnieť však môže aj pred očakávaným dňom ovulácie, resp. aj deň po ovulácii.)

  1. Luteálna (alebo predmenštruačná) fáza: Ak sa do maternice dostane oplodnené vajíčko, uchytí sa v sliznici maternice, ktorá mu bude nasledujúcich 9 mesiacov poskytovať ochranu a výživu. Ak však vajíčko oplodnené nie je, prichádza menštruácia a celý cyklus sa opakuje. Obdobie po ovulácii býva spravidla fixné a trvá obyčajne 14 dní. Na začiatku luteálnej fázy pretrváva vysoká produkcia estrogénu, klesá hladina LH a FSH3 a nastupuje zvýšená produkcia progesterónu, čo zapríčiní aj zvýšenie bazálnej teploty o 0,5 ˚C (taktiež dôležité pre symptotermálnu metódu plánovania rodičovstva). 4

S dospievajúcimi dievčatami treba hovoriť aj o tom, že zo začiatku (niekoľko mesiacov, aj rokov) môže byť cyklus nepravidelný a v tejto fáze nie je potrebné riešiť nepravidelnosť cyklu hormonálnou liečbou. Organizmus si nájde svoj rytmus. Pri nepravidelnej menštruácií môže zohrať svoju rolu aj životný štýl: obezita nie je dobrá, ale ani držanie rôznych (extrémnych) diét. Odporúča sa pravidelné cvičenie, zdravý jedálniček. Dôležitý je režim odpočinku. Menštruačný cyklus môže byť narušený aj kvôli stresu. K regulácií menštruačného cyklu pomôže užívanie vitamínu B a vitamínu D, či bylinné čaje (z alchemilky obyčajnej, hluchavky bielej či šalvie lekárskej).5

Pre prirodzené metódy plánovania rodičovstva je dôležité poznať aj hlien ženy. Cervikálny6 hlien je nielen normálny, ale dokonca veľmi užitočný, ak chceme poznať plodné dni ženy. Cervikálny hlien v priebehu cyklu mení svoju konzistenciu i farbu: na konci menštruácie nastupuje akoby „špinenie“, potom nasledujú tzv. suché dni. Krátko pred ovuláciou a počas ovulácie – hlien je vodnatý, sklovitý. V tejto fáze je ideálny pre „cestu spermií k vajíčku“. Množstvo výtoku je individuálne, u každej ženy iné. Toto obdobie môže byť tiež sprevádzané miernymi bolesťami v podbrušku. Medzi ovuláciou a menštruáciou – sa cervikálny hlien stáva hustým, akoby krémovejším až (u väčšiny žien) pred menštruáciou zmizne.7

Podnety na diskusiu – zopakovanie témy so žiakmi:

Čo je to fertilné obdobie ženy? Od kedy do kedy trvá?

Čo je to menopauza?

Existujú hormonálne cykly aj u mužov?

Prečo je dôležité poznať svoj cyklus? Mali by tomu rozumieť aj chlapci?

Aké fázy má cyklus ženy?

Pre dievčatá:

Poznáš svoj cyklus? Aké má fázy? Akú dĺžku?

Máš pravidelný cyklus? Ak nie, je potrebné to nejak riešiť? Ak áno, ako?

Ako sa prejavuje cyklus okrem krvácania?

Stalo sa Vám, že ste mali bolesť v podbrušku aj mimo menštruácie? Je to normálne alebo je to zdravotný problém? Ako sa mení hlien v priebehu cyklu?

 

1Kittnar, O. Lékařská fyziologie. 2011. Grada Publishing. Praha

2Rozhovor s prof. Ostatníkovou: https://cutt.ly/qc6eEDc ; cca 13. – 15. minúta: (cirkadiánne (denné) rytmy, ako aj anuálne (ročné) rytmy: najnižšia hladina testosterónu na jar – po zime, najvyššia hladina v jeseni – po slnečných mesiacoch; slnko provokuje tvorbu testosterónu)

3folikulostimulačný hormón

4Podľa Lékařská fyziologie a www.tehotensketesty.sk

5Menštruačný cyklus a jeho poruchy. Dostupné na https://lieky24.sk/

6cervix – kŕčok maternice